אורלי חנות אורטופדיה לייצור מדרסים
להתייעצות עם מומחה
דברו איתנו שלחו פנייה

אצבעות פטיש

אצבעות פטיש

מהי אצבע פטיש? ממה היא נובעת? מה גורמי הסיכון לאצבע פטיש וכיצד מטפלים בה? כל מה שצריך לדעת על אצבעות פטיש בעמוד שלפניכם

מה זה אצבע פטיש ?

אצבע פטיש (hammer toe) הוא עיוות של אחת מבהונות כף רגל, כאשר אחת או יותר מהאצבעות הקטנות בכף הרגל כפופה במפרק האמצעי. השם אצבע פטיש ניתן לתופעה מכיוון שהעיוות שנוצר במפרק האמצעי מזכיר בצורותו פטיש. עיוות של אצבעות כף הרגל עלול להוביל להופעת כאבים באזור בליטת העצם במפרק האמצעי ולהופעת יבלות על גבי האזור בו מופיע העיוות.

ממה נוצר העיוות?

עיוות באחת מהבהונות הקטנות של כף הרגל עלול להתפתח כתוצאה מנעילת נעליים צפופות מדי באזור קדמת כף הרגל. במקרים אלו, אצבעות כף הרגל מונחות בצורה מעוותת בתוך הנעל, דבר המוביל לכיפוף האצבעות. ברוב המקרים, התופעה מתרחשת במקרים של חוסר איזון בשרירי כף הרגל, דבר המוביל לאורך זמן לקושי ביישור אצבעות כף הרגל גם כשהיא לא מונחת בתוך נעל. חשוב לציין שכיפוף האצבעות בתוך הנעל גורם לשפשוף של המפרק האמצעי עם הנעל והדבר עלול להוביל להופעת יבלות ודלקות באוזר השפשוף והדבר מחמיר את הכאבים המופיעים כתוצאה מהעיוות. חשוב לציין שבחלק מהמקרים, התופעה מתרחשת על רקע גנטי ו/או בעיה מולדת.

מהם גורמי הסיכון להיווצרות אצבעות פטיש?

גורמי הסיכון להיווצרות אצבעות פטיש כוללים: רקע גנטי, קשת גבוהה ו/או חלולה בכף הרגל, מבנה לקוי של כף הרגל הקדמית, שימוש בנעליים עם שפיץ לאורך זמן ונעילת נעלי עקב לאורך זמן. כמו כן, אי התאמה של מידת הנעליים למבנה כף הרגל עלול לגרום להופעת אצבעות פטיש.

ברוב המקרים, הסיכון להופעת אצבע פטיש עולה עם עליית הגיל הכרונולוגי, כאשר נשים מבוגרות סובלות יותר מתופעת אצבעות הפטיש, ובעיקר נשים העושות שימוש מתמשך בנעלי עקב. כמו כן, מחלות דלקתיות באזור הרגליים, מחלת הסכרת ודלקות פרקים מגבירות את הסיכון להופעת אצבעות פטיש.

אצבעות פטיש – כיצד ניתן לטפל בבעיה?

בשלבים הראשונים להופעת אצבעות פטיש, מנח האצבעות הינו גמיש והוא ניתן לטיפול באמצעות טיפול שמרני הכולל בין היתר: הימנעות מוחלטת מנעילת נעלי עקב, נעלי שפיץ ונעליים צפופות מדי ושימוש במדרסים אורטופדיים. במקרים אלו, רכישת מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית בשלב הטיפול השמרני, מעניק תמיכה לבסיס האצבעות והדבר מוביל להפחתת העומס על שרירי האצבעות, דבר הגורם ליישור העיוות לאורך זמן.

שימו לב – ככל שחולף הזמן והתופעה לא מטופלת, תופעת אצבעות הפטיש מחמירה והעיוות הופך לקשיח יותר. במקרים אלו נוצר עיוות גרמי בו ניתן לטפל אך ורק באמצעות הליך ניתוחי. כפועל יוצא מכך, אנו ממליצים לכל אחד ואחת מביניכם להיבדק על ידי אורטופד מומחה ולבחון את האפשרויות העומדות לרשותכם לצורך הימנעות מהופעת אצבעות פטיש ו/או הטיפול בהן במידת הצורך.